Naujienos

Nemokančių už automobilių atliekų tvarkymą laukia baudos

auto_atliekos2Automobilių importuotojai, apsisprendę individualiai vykdyti savo pareigas, dažniausiai nežino, kokias  aplinkosaugines pareigas turi įvykdyti, todėl patikrinimų metu sulaukia didžiulių baudų.

Pagal Atliekų tvarkymo įstatymą, automobilių importuotojai privalo ne tik registruotis specialiame sąvade, bet ir organizuoti ir finansuoti senų transporto priemonių surinkimą ir jų atliekų tvarkymą, visuomenės švietimą ir informavimą apie senų automobilių tvarkymą, taip pat privalo užtikrinti, kad būtų sudarytos sąlygos nemokamai priduoti transporto priemonę. Importuotojai turi vesti apskaitą ir teikti ataskaitas, o taip pat atlikti pačią svarbiausią pareigą – įgyvendinti Vyriausybės nustatytas atliekų tvarkymo užduotis. Šias pareigas galima įgyvendinti kolektyviai per licencijuotą organizaciją arba individualiai.

Pagal Gamintojų ir importuotojų sąvado duomenis, viso yra apie registruotų 850 automobilių importuotojų, apie 300 jų yra pasirinkę pareigų vykdymą pagal individualią atsakomybę. Importuotojai, nestojantys į organizacijas, labai dažnai nežino apie savo pareigas ir jų nevykdo, todėl patikrinimų metu sulaukia baudų, kurios už nedalyvavimą sistemoje tikrai nemažos – jie būna traukiami administracinėn atsakomybėn ir baudžiami bauda nuo 7240 iki 14400 eurų.

„Bendraudami su automobilių importuotojais, susiduriame su atvejais, kai šie savo pareigas vykdo netinkamai arba net yra apgaunami pasirašant fiktyvias sutartis dėl pareigų vykdymo, tačiau nei atliekų tvarkymas tokiais atvejais nėra finansuojamas, nei organizuojamas visuomenės švietimas,“  – pasakoja Eksploatuoti netinkamų transporto priemonių tvarkytojų asociacijos (ENTPTA) vadovas Vladimir Jankoit.

ENTPTA kartu su Gamintojų ir Importuotojų Asociacija (GIA), norėdamos automobilių importuotojams padėti išvengti tūkstantinių baudų, organizuoja projektą „Mes rūšiuojam“ Akademija, kurio metu kiekvienoje savivaldybėje nemokamai organizuoja mokymus automobilių importuotojams. Juose pateikiama informacija apie nustatytus aplinkosauginius reikalavimus, pateikiamos rekomendacijas, kaip tinkamai įvykdyti reikalavimus ir išvengti baudų. „Mes rūšiuojam“ Akademijos paskaitose norintys dalyvauti naudotų automobilių pardavėjai gali registruotis telefonu 8 663 66341 arba elektroniniu paštu info@autotvarkymas.lt.

„Mes rūšiuojam“ Akademija yra viena iš projekto „Mes rūšiuojam“ dalių. Prie projekto „Mes rūšiuojam“ yra prisijungę beveik 800 įvairių įmonių ir organizacijų, taip pat apie 530 automobilių servisų, daugiau kaip 1500 švietimo ir mokslo įstaigų. Gyventojų patogumui specialios „Mes rūšiuojam“ elektronikos ir baterijų surinkimo talpos statomos įvairiuose prekybos centruose ir kitose viešose vietose. Prekybininkai ar bendruomenės, kuriems trūksta rūšiavimo vietų, gali kreiptis į GIA ir Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizaciją (EGIO) dėl rūšiavimo talpų – jos bus atvežtos, pastatytos, o susikaupę atliekos bus išvežamos nemokamai. Plečiant tinklą, taip pat numatoma gyventojus mokyti tinkamai naudotis tinklo galimybėmis. Ir toliau savo veiklą vykdo daugiau kaip 700 „Mes rūšiuojam“ ambasadorių, kurie savo bendruomenes skatina atsikratyti pasenusia buitine technika ir elektronika ir už tai gauti prizų. Siekiama, kad šį sezoną ambasadorių ir atliekas rūšiuojančių bendruomenių skaičius pasiektų 1000. Daugiau informacijos www.mesrusiuojam.lt